İplik hammaddeler ithalati

Liflerin örme, dokuma ve bağlama işlemlerinden geçerek; kumaş, halı, giysi gibi birçok ürünlerde kullanıldığı yöntem tekstil olarak bilinmekte; tekstil endüstrisi geçmişten günümüze sürekli olarak gelişen ve gündelik yaşantıya kolaylık sağlayan bir çizgide ilerlemektedir.

Söz konusu tekstil olunca akla ilk gelen ürün ipliktir. Tekstilin ham maddesi iplik, aslında bir lif grubudur.

İplik, pek çok liften yapılmaktadır. Bu lif grupları, çekim işleminin gerçekleşmesinin ardından talep edilen ölçülerde, bükümde ve katta olacak şekilde düzenlenmekte ve kullanıma hazır hale getirilerek iplik halini almaktadır.

İplik yapımında pamuk ve bambu gibi doğal lifler kullanılabileceği gibi, polyester ve spandeks gibi sentetik lifler de kullanılabilmektedir.

Bir başka deyişle iplik, lifin el veya makine üretimi için uygun hale getirilmiş hali olup; tekstil, dikiş, kroşe, örgü, dokuma, nakış, halat üretiminde baş yardımcı üründür.

İplik çeşitlerine baktığımız zaman, farklı sınıflandırma özelliklerine sahip iplik çeşitlerine rastlamak mümkündür.

İplikler, ham maddalerine, yapılarına, kullanım alanlarına göre sınıflandırılmasının yanı sıra, üretim biçimine göre sınıflandırılan iplik çeşitleri de bulunmaktadır.

İplik ölçü miktarları ons veya gram üzerinden verilmekte olup; fiziksel görünüm olarak boyasız ve yapay boyalı iplik tercih edilmesi mümkündür.

MT ROYAL olarak, iplik satışını ve tedariğini gerçekleştirerek, iplik alanında oluşturduğunuz taleplerinize adil bir fiyatlandırma ve sorunsuz bir teslimat süreciyle çözüm oluşturmaktayız.

 

İplik Üretimi

İplikler en temelde kısa veya kesintisiz liflerin bir araya getirilip bükülmesi ile üretilmektedir. Bu büküm işlemi, aslında iplik eğirme olarak bilinmektedir. İplik eğirme; düzgün, dayanıklı ve talep edilen kalınlık ve görünümde iplikler üretmek amacını taşımaktadır.

İplik bükümü, ipliğin kendi ekseni etrafında döndürülerek yapılan bir işlemdir. Bu işlem, kuşkusuz lif cinsine, iplik türüne ve özelliklerine bağlıdır.
2 çeşit iplik bükümü bulunmaktadır. Bu büküm türleri, ipliğin büküm yönüne göre sınıflandırılmaktadır. Büküm verme işlemi sırasında ipliğin saat yönünde döndürülmesi Z büküm; saat yönünün tersine döndürülmesi S büküm olarak adlandırılmaktadır.

Yetersiz büküm verilmesi, iplik katlarının tek tek ayrılmasına; fazla büküm verilmesi ise iplikte topaklanma, dolaşma gibi sorunların görülebilmesine sebep olmaktadır.

MT ROYAL’in ürün tedariği konusunda profesyonel hizmet sunan ekibi ile iletişime geçerseniz, iplik alanında ihtiyaçlarınıza cevap verilmesi noktasında doğru bir adım atmış olursunuz.

 

Tekstil ve İplik Üretiminde Cips Nedir?

İplik üretiminde değinilmesi yerinde olacak bir diğer şey ise; cipslerdir.

Cips, tekstil endüstrisinin en önemli ham maddelerinden biridir. Saf tereftalik asit ile monoetilen glikolün bir araya gelip reaksiyona uğramasın sonucunda ouşan polyesterin, granül hale getirilmesi ile elde edilmektedir.

Tekstil amaçlı üretilerek iplik endüstrisinin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik cipsler hakkında detaylı bilgi için MT ROYAL Ailesi ile iletişime geçmenizden büyük bir mutluluk duyarız.

 

Spandeks İplik Üretimi ve Tedariği

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, iplikler çok çeşitli özelliklere paralel olarak gruplandırılmaktadır. Bunlardan biri de sentetik liflerdir. Sentetik lifler arasında kullanımına yaygın olarak başvurulan bir iplik çeşidi; spandeks ipliklerdir.

Spandeks iplikler, tekstil endüstrisinde likra ( ycra) olarak bilinen, son derece fazla uzama özelliğine sahip olan, kimyasal maddelere ve güneş ışığına karşı dayanıklılığı yüksek olan ürünlerdir.

Elastikiyet özelliği sayesinde özellikle mayo, iç çamaşırı, çorap, triko, maske ve çeşitli spor giysilerinde kullanımına yer verilen spandeks iplikler, genel olarak başka iplikler ie bir araya getirilerek kullanılır.

Vücüda oturan ve vücudun rahat hareket etmesine önemli ölçüde izin veren spandeks iplikler ile üretilen giysiler, kullanıcılara büyük bir giyim rahatlığı sağlaması sebebiyle iplik sektöründe oldukça tercih edilen iplik çeşitleri arasında yer almaktadır.

Ürün ailesindeki geniş denye aralığına sahip spandeks iplikler sayesinde; en kaliteli iplikleri en uygun fiyatta ve en hızlı teslimat ile sizlere sunmakta olan MT ROYAL; talebiniz doğrultusunda ürünlerin sorunsuz tedariğini sağlamaktadır.
Sadece iplik değil; aynı zamanda iplik makinaları ve iplik makinalarının yedek parçaları ile ilgili de hizmet veren MT ROYAL Aİlesi ile iletişime geçerek, iplik makinaları ve iplik makinalarının yedek parçaları ile ilgili ihtiyaçlarınıza cevap bulabilirsiniz.

İplik ve iplik makinalarının yedek parçaları hakkında detaylı bilgi için, ithalat ve ihracat sektöründe ve tekstil endüstrisinde uzun yıllardır sahip olduğu deneyimlerle sektöre yön vermiş olan MT ROYAL Ailesi ile iletişime geçiniz.