BÜKÜMLÜ DOKULU İPLİK

BÜKÜMLÜ DOKULU İPLİK


Sanal Bükümlü Dokulu İplik(DTY)

Sanal bükümlü dokulu iplikteki akiyi uygulayarak ve kumaşı imal ederken hava geçirme kabiliyeti yaratarak kumaşa dokunmakla polyester naylon gibi yapay liflerdir.Akrilikler ve benzerleri ipek yünlü pamuk gibi doğal elyaf özelliklerine yakın olan özellikleri alır ve bu şekilde devam eder.Bu dokusu ve doku açısından tekstillerin tekstil üretimi için uygun lifler haline geldiği anlamına gelir.Başka bir deyişle etiketleme,tekstil üretimi için suni elyaf hazırlamak için kullanılan bir dizi işlem olarak tanımlanabilir.Sanal flip-floplar digger dikişli iplikler arasında en yüksek üretime sahip olan iplik çeşididir.

BÜKÜMLÜ DOKULU İPLİK

BÜKÜMLÜ DOKULU İPLİK

İplikte sertlik uygulanması ve kumaşın imalat

İplikte sertlik uygulanması ve kumaşın imalatında veya genel olarak polyester,naylon,akrilik gibi suni elyafların kullanıldığı bir işleme kompleksine haca akış kabiliyeti oluşturlmaı ile karakterize edilir ve benzerleri pamuk,yünipek vb. gibi doğal elyaflarla karakterize edilen özellikleri kazanır.Bu el açısından kumaşın görünümünün ve dokusunun tekstil üretimi için uygun elyaflarla dönüştürüldüğü anlamına gelir.Başka bir deyişle doku,tekstil üretimi için sentetik elyaf haırlamak için kullanılan bir dizi işlem olarak tanımanabilirç.Sanal eğirme ipliği(DTY)diğer tekstire iplikler arasında en yüksek üretime ve tüketime sahiptir.

BÜKÜMLÜ DOKULU İPLİK

BÜKÜMLÜ DOKULU İPLİK

Sanal Bükümlü Dokulu İplik(DTY  İthalatı

2019 yılında en fazla iplik ithalatı gerçekleştirilen ülke yaklaşık 682 milyon dolar değerinde ithalat ve toplam iplik ithalatından almış olduğu %22,5 pay ile çindir.

Hindistan en fazla iplik ithalatı gerçeklşetiren ikinci ülke olarak dikkat çekmektedir.Hindistandan 2019 yılında 550 milyon değerinde ithalat gerçekleştirilirken hindistanın Türkiye toplam iplik ithalatındaki payı %18,2 olmuştur.

Türkiye üçüncü büyük örme kumaş tedarikçisi Endonezyadan 2019 yıında %4,4 oranında artışla 322 milyon dolar değerinde iplik ithalatı gerçekleştirmişir.Endonezyanın toplam iplik ithalatındaki payı %10,6 olarak hesaplanmıştır.

softliz Spandex

softliz Spandex

2019 yılında en fazla ithal edieln iplik grubu 1,7 milyon dolar ithalat değer ile sentetik-suni filamnet liflerden oluşan iplikler olmuştur.Bu durumda çin %36 pay ve 603 milyon dolar ithalat değeri ile birinci sırada yer alırken Hindistan %20,3 pay ve 340 milyon dolar değeri ile ikinci sıradadır.Endonezya %12,2 pay ve 100 milyon dolar değeri ile üçüncü sıradadır.

İplik içerisinde Türkiyenin en fazla ithalat gerçekleştirdiği iplik polyester ,pamuk iplikleri olmuştur.Bu 2019 yılında %19,9 oranıyla artarak 512  milyon dolar olarak gerçekleştirilmiştir.

YARI BÜKÜMLÜ İPLİK

softliz Spandex İplik Nedir

 

No comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *