Stevia

Stevia


 Stevia Nedir?

 

MT ROYAL Firması olarak Gıda katkı maddeleri alanında uzun yıllardır çalışmamızı sürdürmekteyiz. Özellikle son yıllarda, tatlandırıcılar gıda ürünlerinin içeriğinde çok sık karşılaşılan katkı maddeleri olmuştur.

 

  1. yüzyılın sonlarında üretimi hızla yayılan ve buna bağlı olarak kullanımına başvurulması giderek artan klasik şekerin sağlık sorunlarını beraberinde getirmesi, insanların bu sorunlardan kaçınabilmek adına tatlandrıcılara yönelmesini sağlamıştır.
Stevia

Stevia

Tatlandırıcılar, klasik şekerin yerine kullanılan, şekerden daha yüksek tatlılık derecesine ancak daha düşük enerjiye sahip katkı maddeleri olup doğal ve yapay olarak ikiye ayrılmaktadır.

 

MT ROYAL Şirketi olarak bu yazımızda, son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz bir doğal tatlandırıcı olan stevia ile ilgili, stevianın üretimi, özellikleri, faydaları ve kullanıldığı alanlar, fiyatı ve satışı hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Stevia, papatyagiller familyasında bir bitkidir. Bu bitki, Güney Amerika’da bol miktarda bulunmaktadır. Bu bitkinin yapraklarında bulunan özler tatlandırıcı görevi taşıdığı için ayrıca şeker otu olarak da anlandırılmaktadır.

Stevia, farklı alt türlere sahip bir bitki olup en bilineni ve ticari anlamda en fazla değer taşıyan türü stevia rebaudianadır. Stevia rebaudiana, 1800’lü yıllarda  İtalyan botanist Moises Santiago Bertoni tarafından keşfedilmiş, Paraguay, Brezilya, Japonya, Çin ve Kore’de o yıllardan beri gıda katkı maddesi olarak kullanılmıştır.

Tüm dünyada üretim ve kullanımı yaygın bir şekilde yapılan bu bitki, ülkemizde de Antalya başta olmak üzere farklı şehirlerde üretilmektedir.

 

Stevia bitkisinin 3 farklı kullanımı mevcuttur.


  1. Yeşil yapraklı stevia:
    Şekerden 30-40 kat tatlı olan ve hafif acımsı bir tadı bulunan stevia türüdür.

 

  1. Stevia özütü: Şekerden 200 kat tatlı olan ve daha az acımsı tada sahip stevia türüdür.

 

  1. Steviol glikozitleri: Stevia yapraklarının tatlılık özellikleri farklı olan çok sayıdaki maddelere denmektedir. Bir başka deyişle stevia glikozitleri, izole edilerek saflaştırılan stevia bileşikleridir. Şekere oranla 300 kat daha fazla tatlılık vermekte ve ağızda acı veya ekşi gibi istenmeyen hiçbir tat bırakmamaktadır.
Stevia

Stevia

Peki pek çok gıda ürününde tatlandırıcı olarak kullanılan stevianın bu bitkiden üretimi nasıl gerçekleşmektedir?

Stevianın elde edilmesi, öncesinde stevia bitkisinin yapraklarının toplanmasını gerektirmektedir. Toplanan yapraklar kurutulamkta, ardından kuru yapraklardan özler alınmaktadır. Ancak bu özlerde glikoz maddesi bulunmaktadır. Özlerdeki bu glikoz maddesi, yapraklardan ayrılmakta ve stevia tatlandırıcı nihai ürün olarak tüketiciye ulaştırılmaktadır.

 

Stevianın kullanım alanlarına değinmeden önce, bu tatlandırıcının özelliklerinden bahsetmek doğru olacaktır. MT ROYAL Ailesi, stevianın özellikerini sizler için derledi:

 

Stevia, sakkarozdan 300 kat daha fazla tatlı aromaya sahip bir tatlandırıcıdır.

 

Söz konusu bu tatlılık oranına rağmen kalorisi bulunmayan stevia, 100 gramında 1.94 kcal barındırmakta, ayrıca stevianın 100 gramında  97.64 gram karbonhidrat ve 1.78 gram lif bulunmaktadır.

 

Stevia, suda kolaylıkla çözünürlük gösteren bir yapıya sahiptir.

 

Yüksek ve düşük sıcaklıklarda kararlılık gösteren, ısıya dayanıklı olan stevianın bu özelliği onun pişirme, fırınlanma ve dondurma işlemlerinde kullanılabilmesini mümkün kılmıştır.

 

Glisemik indeksi düşük olan stevia, kan şekerinin üzerinde olumsuz herhangi bir etki göstermemektedir.

 

Stevianın geniş pH aralıklarında dahi kararlı olması, alkolsüz içeceklerde de kulanılmasını sağlamıştır.

 

Ağızda acı tat bırakmasının aksine tatlı bir aroma veren bu tatlandırıcının bağırsaklar tarafından emilmeden dışarı atıldığını ve şimdiye kadar yapılan çalışmalarda toksik bir etkisinin saptanmadığını söyleyebiliriz.

 

Stevia ile ilgili daha detaylı bilgi almak için MT ROYAL Ailesi ile iletişime geçmeyi unutmayınız.

Stevia

Stevia

Stevianın Faydaları ve Kullanım Alanları

 

Stevianın sahip olduğu özellikler, birçok faydayı da beraberinde getirmektedir.

Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 

– Stevia, damarları rahatlatarak yükselen tansiyonun düşmesini, kişinin buna bağlı olarak sahip olduğu gerginliğin ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

 

– Stevia, kalp ve damar sağlığı üzerinde bir tehdit oluşturan kolestrolü dengelemekte ve damar tıkanıklığının önüne geçebilmektedir. Yapılan çalışmalar, stevianın iyi kolestrolü arttırarak kötü kolestrolü düşürdüğünü göstermektedir.

 

– Stevianın düşük enerji değerine sahip olması, öğünlerde alınan şeker ve kalori miktarının düşürülmesini sağlayarak sürdürülebilir bir beslenme alışkanlığı kazanılmasına yardımcı olmaktadır.

– Serbest radikallerle mücade eden stevia, ayrıca yapraklarının antioksidan maddeler içermesine paralel olarak vücutta yayılmaya çalışan kanseri önleyici görev görmektedir.

 

– Stevia, kan şekerini yükseltmeyen bir özelliğe sahip olduğu için şeker hastaları başta olmak üzere insan vücudundaki insülini düzenlemekte ve kan şekerini kontol altına almayı sağlamaktadır.

 

Stevianın yukarıda saydığımız bu faydaları çok çeşitli gıda ürünlerinde kullanımını mümkün kılmıştır.

Stevia

Stevia

Stevia ve stevia benzeri tatlandırıcıların insan sağlığı üzerinde etkileri eskiden beri tartışılan bir konu olsa da, FDA, FAO ve WHO Gıda Katkı Maddeleri Uzman Komitesi stevia kullanımını güvenli olarak kabul etmiştir.

 

1999 yılından beri Gıda Bilim Komitesi tarafından tatlandırıcı olarak kabul görmüş olan stevia, Avrupa’da 2011 ve Türkiye’de ise 2013 yılında onaylanmıştır.

 

Stevianın tatlandırıcı olarak yer aldığı gıda ürünleri ise şu şekildedir:

 

Süt ve süt ürünleri

Çikolata ve şekerleme

Dondurma ve tatlılar

Soya ürünleri

Soslar ve Ketçaplar

Reçel, meyve ve sebze konsantreleri gibi kaynatılıp pişirilen ürünler

Fırın ürünleri ve pastalar

Deniz ürünleri

Meşrubatlar

Meyve suları

Sakızlar

Sporcu besinleri

Stevia

Stevia

Stevianın Fiyatı ve Satışı

 

Uzun yıllardır gıda sektöründe sahip olduğu deneyimler ile ithalat ve ihracat alanına yön veren MT ROYAL Şirketi olarak, stevia tedariği ve satışı noktasında siz iş ortaklarımızın ihtiyaçlarına cevap vermekteyiz.

 

Stevia ile ilgili ve stevianın güncel fiyatı ve satış süreci hakkında detaylı bilgi için alanında uzman ekibimiz ile iletişime geçmeniz yeterlidir.

 

MT ROYAL Şirketi ile, iş birliğiniz güvende.

ALKALİZE KAKAO TOZU FİYAT

No comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.